Trump idaresinin federal araştırma bulgularını kısıtlayan kararnamesi üzerine KBÜ öğrencileri bilim veritabanını genişletiyor — Daria Lenderman

Daria Lenderman — 7 Şubat 2017 — dailynorthwestern.com

Bilimsel araştırmayı kamuoyuna kolayca erişilebilir kılmak için Kuzeybatı PhD öğrencilerinin kurduğu medya platformu Açık Bilim Veritabanı, federal fon araştırmaları ve iklim değişimi bulgularını da içermek üzere genişletildi. Bu hamleler önceki hafta Trump idaresinin çok sayıda hükümet ajansının kamuoyu ve basın mensupları ile haberleşmesini yasaklayan kararnamesinin ardından geldi.

Kazanca dönük olmayan bu örgütü Sonbahar 2016’da Kuzeybatı PhD öğrencileri Suji Jeong ve Alexandra Edelbrock, tıbbî araştırmalara kamuoyu daha çok maruz kalsın diye kurmuş.

“Dergilerde yayınlar yaptım ama genel kamuoyu onlara erişemiyordu, onları okuması da gerçekten zordur,” dedi Jeong. “Kamuoyunun makaleyi okumak için satın almak için bir de para vermesi gerekiyor. Geçtiğimiz sonbahardaki amacım kolay kullanılır, iyi ve kullanıcı dostu bir veritabanı yapmaktı.”

Açık Bilim Veritabanı, Trump’ın kararnamesi üzerine, iklim değişimi araştırmalarını ve federal fonlu ajanslardan araştırmaları içermek üzere genişletildi. 24 Ocak’ta yürürlüğe giren bu yasak, Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Birleşik Eyaletler Tarım Bakanlığı (USDA) gibi grupları içeriyor.

Kamudan fonlanan federal araştırmalarla ilgili okunaklı özetler [straightforward synopses] sunan Açık Bilim Veritabanı, araştırma bulguları hakkında kamuoyuna haber veremeyen federal çalışanları savunmuş oluyor, dedi Jeong. Örgüte katkı yapanlar, EPA, USDA, Ulusal Parklar Hizmeti, Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri gibi yerlerden gelen bulguları özetliyorlar.

“(Bu kararname) biraz korkutucu,” dedi Heather Kinkead, Johns Hopkins Üniversitesi lisansüstü öğrencisi, projeye katkı yapanlardan. “İnsanların yaptıkları araştırmalar hakkında konuşmaları gerekir. İnsanların bunları açıklayabilmeleri gerekir. Bunların hepsi önemlidir ve birbirine bağlıdır, yani bilimcilerin bunları paylaşamaz ve haber veremez olmaları her şeye tesir eder.”

Ülkenin her yerinden öğrenciler gönüllü olup örgüt için özetler yazıyorlar. Katkı yapanlar yaygın terimler kullanarak bilimsel bilgiyi basitleştiriyor ve bilimsel topluluğun dışında edinilen kavrayışı iyileştiriyorlar, KBÜ lisansüstü öğrencisi Jeremy Ritzert’in dediğine göre.

“Esas itibariyle insanların genelde erişim sahibi olmayacakları ya da jargonun hepsini anlayamayacakları işlerin çevirisi yapılıyor,” dedi Ritzert. “Ben pek öyle siyasî bir çizgi nedeniyle katkı yapıyor değilim, gerçi kamuoyunun bilime ulaşabilmesini dert ediyorum.”

Kinkead’a göre araştırma bulguları araştırma topluluğu dışındaki insanlar için değerlidir ve her alandaki gelişmeleri anlamak için bunlar gereklidir.

“Araştırma işlerinin nasıl gittiğini genel kamuoyunun bilmesi önemlidir,” dedi Kinkead. “Federal parayla bunlar ödeniyor ve o paranın nereye gittiğini bilmek istersiniz, kayda değer bir şeyler çıkıp çıkmadığını bilmek istersiniz.”

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri, bilim

One response to “Trump idaresinin federal araştırma bulgularını kısıtlayan kararnamesi üzerine KBÜ öğrencileri bilim veritabanını genişletiyor — Daria Lenderman

  1. Pingback: İmletim Savaşları II: Ne Olacak Bu Amerika’nın Hâli? — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER