Hatalı deneyde tek dozda 300 bardak kahve eşdeğeri madde aldıktan sonra Kuzeydoğu öğrencileri neredeyse ölüyordu (1) — Karon Kelly

Karon Kelly — 25 Ocak 2017 — sunderlandecho.com

İki üniversite öğrencisi bir spor deneyi [*] sırasında 300 bardak kahve eşdeğeri kafeini içtikten sonra neredeyse ölüyordu.

(…)

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

[*] ç.n. Bu deneyi yapanlara içimden aralıksız lanet okuyorum. Haberde “sports experiment” derken “spor faaliyetleri konusunda deney” kastedilmiş, yani güya deney sonuçlarına bakıp insanlar daha iyi spor yapacakmış. Ama bunu “deney sporu” diye okumak daha isabetli olur, çünkü “bilim adamları” spor yapar gibi habire böyle deneyler yaptırırlar. Haberin devamında anlatılan mahkemede açıkça belli ettikleri gibi, yaptıkları deneyin ne konuda yapıldığı önemsizdir. Profesörün inandığı görüşleri doğrulamak üzere çeşitli başka şeylerin reddedilmesini [rejection, Verwerfung] [+] sağlayacak herhangi bir hipotez testi yapılması, hipotez testlerinin defalarca ve defalarca tekrarlanması yeterlidir. Bu tekrarlama aracılığıyla (bkz. Bilirmiş gibi yapmak, 2 no’lu madde) çeşitli bina ve odalara dağılmış gayrımeşru (çünkü kendine meşru, “kendine müslüman” der gibi) yetkililerin birbirlerine karşı bürokratik oyunlar çevirdiği psikotik ruh hâllerinin sürdürülmesi yeterlidir. Adına “Üniversite” denir ama profesörler evrensel [universal] meşruiyet kazanmaktan vazgeçeli çooook olmuştur. Kendi yetkilenme algoritmalarını belirli bina ve odalarla sınırlamışlardır. Harf ve sayılarla kodlanmış bu bina ve odalara park edilmiş arabalara, “araç”lara benzerler (bkz. BR 12). Ceza yazılmaması için kendi lehlerinde sürekli yeni “datalar” toplamaları gerekir, onlar da çevrelerindeki öğrenci ve araştırmacılara “deney sporları” yaptırırlar.

Haberdeki kahve deneyini yapanlara lanet okurken bir yandan da Aaron Swartz için üzülüyorum. Aaron Swartz akademik literatürün hazine olduğunu düşünmüştü. Akademik literatür gerçekten hazine olsaydı Aaron Swartz’ın başına bunlar gelir miydi? Gelmezdi. Böylece Aaron Swartz “mass download” eylemiyle [-] neyi ispatlamış oldu? Bütün insanlık adına benimseyip üstlendiği aydınlanmacı hayallerin [%] son tahlilde geçersiz kaldığını ispatlamış oldu. Bugünkü yeni şımarık başkan herif de aynı ispatın devamı oldu. Gerçekten çok acı bir state of affairs.

Sinirim geçince çeviriye devam edeceğim.

[+] Dolayısıyla da son tahlilde çeşitliliğin [diversity] reddedilmesini, ki bu çeşitlilik de son tahlilde fenotiplerin çeşitliliğidir, çünkü DNA İngilizceden daha evrensel bir dildir, konuşma dili yoksa da.

[-] O avukatı olacak Lawrence Lessig, Aaron Swartz’ın ölümünden sonra “eylem tarzını onaylamıyordum” demişti, onun da Allah belasını versin, sinirden çeviremediğim bir başka metindir.

[%] Bu hayaller bizzat Aaron Swartz’ın yürüttüğü “Demand Progress! : İlerleme Talep Et!” örgütüyle temsil edilir.

1 Comment

Filed under çeviri, bilim, deneyim

One response to “Hatalı deneyde tek dozda 300 bardak kahve eşdeğeri madde aldıktan sonra Kuzeydoğu öğrencileri neredeyse ölüyordu (1) — Karon Kelly

  1. Pingback: İmletim Savaşları II: Ne Olacak Bu Amerika’nın Hâli? — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER