Doğrulama = Konfirmasyon nasıl olur?

views

Bir süredir web sitesine gelen gidenlerin miktarı böyleymiş. Bu sayılarla orantılı büyüklüklerde “Merhaba” yazarak bir görsel mi hazırlasam? Tabi ki logaritmik orantı olacak. Doğru orantının ne hayrını görmüşüz? Zaten “ters orantı” da “doğru orantı”yı ters çevirince bulunan bir orantı değildir. Logaritmanın türevidir. Yani size “Ya ne ters adamsın, doğru davranmıyorsun, yaptıkların doğru değil” diyenlere “Yok ben logaritmadan türemişim de” diyebilirsiniz.

Tabii logaritma alınırsa Makedonya’dan Ermenistan’a kadarki 1 ziyaret göndermiş ondokuz tane ülkenin yazıtipi boyu 0 olur, çünkü log 1 = 0. Yani o zaman bu ondokuz ülke gözardı edilmiş mi oluyor? Yoo, onlar sadece zemin katta durdukları için herhangi bir nitelik taşımıyorlar. log 1 = 0 olan ondokuz ülke, diğer ülkelerin taşıyabileceği niteliklerin zeminini teşkil ediyor, o yüzden onlara “Merhaba” diyemeyeceğiz. Öylece oldukları yerde duracaklar. İkinci ziyaretlerini gönderene dek doğrulanmamış niteliksiz tekil varlık halinde öylece orada duracaklar. İkinci ziyaretlerini gönderdikleri anda log > 0 olup doğrulanmış = konfirme olmuş varlıklara = antitelere dönüşerek nitelik kazanacaklar. Niceliğin niteliğe dönüşümü işte böyledir. Bir, niteliksiz bir zemindir. İki, asal niteliktir, birsel özelliktir, doğrulanmış bir varlıktır.

Bu doğrulama = konfirmasyon işi, #BilimYürüyüşü #ScienceMarch ahalisinin gözünde Akran Değerlenmesi = Peer Review dedikleri şeydir. Niteliklere de Evidence = Delil derler. Ama Akran Değerlenmesinde yapılan doğrulama işleminde bir de rastgelelik = randomness vardır. Çünkü Değerlendirici = Reviewer denenler, kendileri sabit duran Yayıncı ve Editör kişilerince rastgele örneklenirler, gelenek böyledir. Böylece Akran Değerlenmesi = Peer Review dedikleri gelenek, Yayıncı & Editör’lerin sabit yetkilerine dokunamaz, onları dokunulmaz kılar. Bugün dokunulmaz kılınan tüm şahısların (e.g. Başkanların) bu sabitlenmiş Yayıncı & Editör yetkilerine yaslandıklarını tespit edebilirsiniz.

Bu çok derin bir çelişkidir. 11 Ocak 2013 günü Aaron Swartz‘ı intihara sürüklemiş olan çelişki budur. Belgeselini mutlaka izleyiniz.

IBF

2 Comments

Filed under şey