Danimarka Tüm Elektrik Gereksinimini Karşılayacak Rüzgâr Enerjisini Çarşamba Günü Üretti — Joshua S. Hill

horns_rev

Joshua S. Hill — 24 Şubat 2017 — cleantechnica.com

Danimarka ülke olarak Çarşamba günü ülkenin tüm elektrik gereksinimini karşılamaya yetecek rüzgâr enerjisini üretti, Avrupa’nın yeni rüzgâr enerjisi alışveriş bedeni RüzgârAvrupa’nın yeni rakamlarına göre.

RüzgârAvrupa’ya göre Danimarka kıyı rüzgârından toplam 70 gigawatt-saat (GWh) ve deniz rüzgârından 27 GWh daha üretti — 10 milyon ortalama AB evinin gereksinimini karşılayacak bir enerji üretimi. [*]

Rüzgâr enerjisi Danimarka üretim istatistiklerine ilk kez hâkim olmuyor, 2015 boyunca rüzgâr enerjisi birçok büyük gün yaşadı. 2015 biterken ülkede toplamda sadece 5 gigawatt’ı (GW) biraz aşkın rüzgâr enerjisi kurulmuştu — 3799 megawatt (MW) kıyı rüzgârı ve 1271 MW deniz rüzgârı — 2016’da bu sayının yükselmesi muhtemeldi.

denmark-1-570x289

Fakat ülkenin rüzgâr enerjisi endüstrisinde 2016 daha yavaş bir yıl oldu, yıl boyu düşük süratli rüzgârlarla Danimarka’nın rüzgâr dolaplarında Danimarka’nın toplam elektrik tüketiminin yaklaşık %37.6’sı üretilebildi.

“2008’den beri rüzgâr enerjisi üretiminde sürekli büyüme yaşadık, her yıl bir dünya rekoru kırdı,” dedi Jan Hylleberg, Danimatka Rüzgâr Endüstrisi Birliği Müdürü. “2016’da düşük rüzgârlardan dolayı bu trend beklendiği gibi devam etmedi. Sürekli büyümenin sürmemesi biraz can sıkıcı, ama öte yandan, bizim Danimarka’da denetlemekte dünya şampiyonu olduğumuz rüzgârın değişken tabiatını da hatırlatıyor. Ayrıca %37.6 rüzgâr payı onaylanmaktan fazlasıdır ve Danimarka’da sağladığımız dünya çapında emniyeti yüksek arzın üretimdeki değişkenlikten etkilenmemesinden memnunum.”

2016 daha yavaş bir yıl olmuşsa da MHI Vestas Deniz’in yeni 9 MW rüzgâr dolabını denemesi sayesinde 2017 bir patlamayla başladı. Şirketin Danimarka denizindeki Østerild rüzgâr dolabı sahasında yapılan denemede 24 saat içinde enerji üretimi rekoru kırıldı.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

[*] ç.n. Power’lara Enerji demeyi seçiyorum çünkü Enerji’nin daha zengin ve daha önemli çağrışımları var. Bkz. Dijital Aktarım: Enerji ve Entropi.

Ayrıca bkz. Fırtınalı yoğun hava şartları geçiren İsveç yarım milyon kWh rüzgâr gücüyle rekor kırdı

mhi-vestas-2-570x380

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Danimarka Tüm Elektrik Gereksinimini Karşılayacak Rüzgâr Enerjisini Çarşamba Günü Üretti — Joshua S. Hill

  1. Pingback: Gölge ile Hayal — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER