Birisi Işın Kılıcını Tüfek Zannedince NY’deki Kampüse Polis Geldi — Zachary Demag

lightsaber-ignition

Zachary Demag — 17 Mart 2016 — fantasynscifi.com

Çarşamba sabahı New York Uzun Ada’daki Farmingdale Devlet Koleji, bir arabada “tüfek” hazırlayan bir adam gördüğü iddiasıyla bir şahsın polisi araması üzerine kapatıldı. Bunun bir yanlışlık olduğu anlaşıldı [turned out to be a mistake]. Associated Press’e göre Farmingdale’i temsil eden bir kadın söz konusu “silah”ın bir Yıldız Savaşları ışın kılıcı oyuncağı olduğunu doğruladı.

Farmingdale Devlet Koleji Twitter yoluyla durumun “hadise olmadan çözümlendiğini” söyledi.

“Kampüsteki polis durumu hadise olmadan çözümlenmiştir. Tüm öğrenciler, fakülte mensupları ve personel normal faaliyetlere geri dönmelidir.”

Polis hala çağrıyı kimin yaptığından emin değil, ama ışın kılıcını hazırlayan şahsın kolejde bir öğrenci olduğunu öğrendiler. Öğrenciye herhangi bir itham yapılmadı.

Bu kulağa delice ve yalıtık bir hadise gibi gelebilse de, Yıldız Savaşları oyuncaklarının okullarda çalkalanma yarattığı başka vakalar da oldu. Geçen yıl fırtına askeri [stormtrooper] kostümüyle etrafta dolaşan bir adam okulun önünde lazer tabancasıyla yürürken polis geldi. Sonra adam tutuklandı. Polis Salem Haber’e “Bugünkü hâl ve gidişatta buna müsaade olmaz” dedi.

İhtiyattan zarar gelmez, özellikle de silahlı saldırıların haberlerde neredeyse her gece görüldüğü bu gün ve çağda. Yine de bizi düşündürüyor, ışın kılıcını hazırlayan öğrenci onunla ne yapmayı planlıyordu?

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Birisi Işın Kılıcını Tüfek Zannedince NY’deki Kampüse Polis Geldi — Zachary Demag

  1. Pingback: İmletim Savaşları II: Ne Olacak Bu Amerika’nın Hâli? — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER