İngiliz vekil Joan Ryan Türkiye hakkında meclis toplantısı yapılmasını emniyet altına aldı

Joan Ryan — 1 Mart 2017 — joanryan.org.uk

İngiliz vekil Joan Ryan Türkiye’deki siyaset ve insan hakları durumunu tartışmak için Meclis’te 90 dakikalık toplantı yapılmasını emniyet altına aldı.

9 Mart Salı günü Türkiye’deki siyaset ve insan hakları durumunu tartışmak için Westminster Salonu’nda yapılacak toplantıyı emniyet altına almış olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Vekiller Meclis’te Türkiye’yle ilgili meselelerin hakkını veren bir toplantı yapmayalı dört buçuk sene geçti ve o sürede çok fazla şey yaşandı.

Geçen Temmuz ayındaki darbe girişiminden beri 10 binden fazla kişi alıkonuldu, ordudan, eğitim sektöründen, hukuk sektöründen ve kamu hizmetlerinden 100 binden fazla kişinin açığa alındığı ya da meslekten ihraç edildiği bildirildi. Toparlanma hakkı ve ifade özgürlüğüne daha büyük kısıtlamalar dayatıldı, medya kuruluşları ve gazeteciler hedef alındı. Ayrıca Kürt ve Alevi azınlık topluluklar karşısında işlenen insan hakları ihlâllerine dair derinden endişe verici ve çok yaygın olaylar bildirilmektedir. Bütün bu meselelerin yanısıra İngiltere-Türkiye iki yanlı ilişkisi de o gün kuşkusuz vekillerce tartışılacak.

Meclis Üyeleri arasında Türkiye’deki mevcut durumla ilgili gayet derin bir ilgi ve endişe olduğu açık, ben de toplantı başvurumun Müşterekler Evi’nin her tarafından vekillerce desteklenmesinden memnunum.

Bu toplantı Meclis Üyelerinin geçen yılki darbe girişiminin sonuçlarını ve yeni anayasa taslağı için Nisan’da yapılacak ulusal referandumu değerlendirmeleri için önemli bir fırsat sunacak. Taslakta Türk Başkan’a sınırsız yeni güçler veriliyor.

Toplantı sayesinde vekiller ülkedeki demokrasiye, kanun hükmüne ve insan haklarına verdikleri güçlü desteği doğrulayabilecek ve Türkiye ile aramızdaki önemli ilişkide bu değerleri nasıl savunacağını İngiliz Hükümeti’ne sorabilecek.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

ç.n.

Çevirdiğim bu yazıları takipçi ve arkadaşlarınızla paylaşmadığınız için vereceğiniz “Hayır” oyları da kabul olmayacak.

Ben söylemiş olayım da siz gene kendiniz ne hâliniz varsa görürsünüz.

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “İngiliz vekil Joan Ryan Türkiye hakkında meclis toplantısı yapılmasını emniyet altına aldı

  1. Pingback: Gölge ile Hayal — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER