hacker ve bug

bir zamanlar bir hacker varmış. bir ekip arkadaşı arıyormuş. hakiki bir hacker bulabilmek için bütün dünyayı dolaşmış ama karşısına çıkan her programcıda eksik bir şeyler oluyormuş. o da umutsuzca hackerspace’e dönmüş.

fırtınalı korkunç bir gece, hackerspace’in kapısı çalınmış. furkan kapıyı açmış, fakat o da ne? kapıda yağmurdan perişan zavallı bir öğrenci duruyormuş, üstelik bu arkadaş gerçek bir hacker olduğunu söylüyormuş.

“eh anlarız bakalım” deyip, gizlice bilgisayarındaki işletim sisteminin kerneline bir bug saklamışlar, üstünde de 20 tane API, 20 tane GUI koymuşlar.

ertesi sabah “nasıl gidiyor, bilgisayardan memnun musun?” diye sormuşlar, o ise “ah korkunç bir şeydi! allah bilir ne var bu makinede dedim… bütün gece uğraştım… ama sonunda buldum” deyip önce bug’ın ne olduğunu, sonra da 20 tane API ve 20 tane GUI’nin nasıl işlediğini anlatmış.

böylece anlaşılmış ki hem bu kadar nazlı ve narin hem de bu kadar inatçı ve sabırlı olduğuna göre bu arkadaş gerçek bir hackerdır! böylece bizim hacker da onu ekibine almış, dillere destan projeler yapmışlar. bulduğu bug’ı da hackerspace’in web sitesindeki sanal müzeye koymuşlar…

http://www.masaldinle.com/2008/11/18/bezelye-prenses/

Nisan 2012’de yazıp list@istanbulhs.org’ye gönderdiğim bir masal.

Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under şey

One response to “hacker ve bug

  1. Pingback: Öbekle Geç — derleme | YERSİZ ŞEYLER