Neden Perşembe? Çünkü tek efsane! #FolkloreThursday — Dr. Işık Barış Fidaner

5 Mart 2017, EN

#FolklorPerşembe‘ye selamlar!

David Barnett #FolklorPerşembe hakkında geçen yıl yazdığı yazıda soruyu sormuş: Neden Perşembe? [■]

Dee Dee Chainey’nin Norveç geleneklerine müraacaatından söz etmiş, o da heralde Thor günü olsa gerek. Yerel açıklama olarak Thor’u beğenirim ve kabul ederim [*] ama aynı soruya küresel bir yanıt daha vermek isterim.

Küresel yanıtımın anahtarı: Çalışma haftası (ve iş günü de) Campbellyen tek efsane gibi yapılanmıştır. [+] Bu alâkayı destekleyecek gerekçeler sunmak istemiyorum zira bana sorarsanız The Hero with a Thousand Faces‘i okuyan ve kendi günlük & haftalık bölümlenmiş tecrübelerini yürüten öznel/nesnel yönleri gözden geçiren herhangi biri bu ilişkiyi apaçık görecektir. [-]

Çalışma haftası tek efsanenin bölümlenmiş yapısıyla örtülürse Perşembe günü kabaca Kahraman( Kadın)ın özel dünyadaki imtihanı atlatmış olup şimdi kendi sıradan dünyasına geri dönme işine başlamasının gerektiği aşamaya karşılık gelir.

Folklor‘u özel dünyadan sıradan dünyaya geri dönülmesiyle ilişkilendirmek aşırı münasip olur, çünkü Kahraman( Kadın)ın evine götürebilmek için özel dünyadaki bilgileri ve fizikî cisimleri elinden geldiğince ayırt edip toparladığı bir aşamadır bu.

Gündelik dilde ifade edersek Perşembe günü, Kahraman( Kadın)ın evine dönebilmek için çantalarını toplamasının gerektiği aşamaya karşılık gelir. [%] İşte benim bu soruya verdiğim küresel yanıt budur.

Meslektaşlarıma iyi günler! [♤] Bu vesileyle yakınlarda Yersiz Kitaplar‘dan çıkan ilk textbook‘um Introduction to Sociotechnical Cognition‘ın reklamını yapayım. [♢]

Selamlar,

Dr. Işık Barış Fidaner

fidaner.wordpress.com/science

[■] Barnett’in yazısını Türkçe’ye çevirmem sürüyor. Bitti sayılır. Bu blog yazısını yazmak işte böyle aklıma geldi.

[*] Aslında Yersiz Şeyler blogumun sosyal medya takipçilerinin tüm hayırlı amelleri halen resmî alıcı ilah olan Thor’a bağışlanmakta. İlan eden cıvıltıyı bu yazının en altında görünüz. (Önceki resmî alıcı ilah Poseidon’du, ama her tarafı ıslatıyordu, o yüzden gitmesi gerekti)

[+] Ya da popüler adıyla “Hero’s Journey”, kahramanın yolculuğu.

[-] Her Pazartesi günü (her iş gününün sabah saatlerinde de) sahiden tek efsanede tarif edilen “Eşik Muhafızları” ile karşılaşıldığı aşikar değil mi? Bu bağlantıyı “Postmodern Yabancılaşma Modeli” diye bir makalede kurmuştum.

[%] Dahası, bu çantaları toplama işi Ursula Le Guin’in “Çuval Kuramı ve Kurgu”sunda kusursuz kuramını bulur (yazının İngilizce başlığında “çanta” deniyor, “çuval” değil). [•]

[•] Bilgisayar bilimcisi olan benim açımdan, genelde “Kelime Çantası dil modeli” denen şeyle de ilişkilidir bu. [♡]

[♡] Siyasî yankıları olabilecek bir ilişkilendirme daha yapayım: “Şüpank: Şüpheli Paketlerle Düşünmek” by Javier Arbona, Bryan Finoki, Nick Sowers.

[♤] Birbirimize “meslektaşlar” dememiz bu noktada bence gayet münasiptir zira tüm bilimler öyle ya da böyle folklorla alâkalıdır. Matematik bile folkloriktir, öyle değil mi sizce de? Bu konuda bkz. Alfred Sohn-Rethel’in Zihin Emeği, Kol Emeği: Epistemoloji Eleştirisi (İngilizcesi).

[♢] Benim o! PDF dosyası ve LaTeX kaynak kodlarıyla elektronik bir yayın.

2 Yorum

Filed under şey

2 responses to “Neden Perşembe? Çünkü tek efsane! #FolkloreThursday — Dr. Işık Barış Fidaner

  1. Geri bildirim: Birlikte Hep Daha İyiye — derleme | YERSİZ ŞEYLER

  2. Geri bildirim: Efsanelerin ve Halk Masallarının Dönüştürücü Gücü — Sharon Blackie | YERSİZ ŞEYLER