Özgür düşünen bilimci İran’da hapis ve durumu çok ağır

Giovanni Gaetani — 15 Mart 2017 — iheu.org

img_0076-1-768x808

Profesör Ahmetrıza Celalî ailesiyle Barcelona’da

Uluslararası İnsanî ve Etik Birlik (IHEU) olarak Ahmetrıza Celalî’nin sağlığı hakkında son bildirdiğimiz durumdan beri endişemiz giderek artmıştır.

Geçen ay Celalî İran’da “milli güvenlik” problemi sayılarak ölüm cezasıyla tehdit edildi. Tahran ve Şiraz’da üniversitelerde atölye çalışmalarına katılmak için seyahat ederken güvenlik kuvvetleri onu tutuklayarak “düşman bir milletle işbirliği yapmak” ve “Allah’a düşmanlık” ile itham etti.

Kendine avukat tutmasını yasaklayan İranlı yetkeleri protesto eden Celalî 26 Aralık’tan beri açlık grevindedir ve 24 Şubat’tan beri sıvı almayı reddetmektedir; artık şartları kritik seviyede kötüleşmiştir. Sadece 55 kg ağırlığındadır, tutuklanmasından beri 27 kg kaybetmiştir ve bir dizi sağlık sorunu yaşamaktadır, bayılma, idrarda kan, böbrek sorunları, nöbetler, kalp ve karın ağrıları çekmektedir. Haftada sadece bir kez iki dakikalığına ailesini aramasına izin vardır.

Bu çok ağır durumu hakkında karısı Vida Mehrannia IHEU’ya şöyle dedi: “Eğer Ahmet yakında salıverilmezse, sağlık sorunları ile hapishanede ölecek, acil tıbbî yardıma ihtiyacı var […] Duygusal olarak perişan oldu ve hapishanede daha fazla kalmaya dayanamaz.”

“O bir hekimdir, araştırmacıdır, bilimcidir, bir oğuldur, kocadır ve sevgi dolu bir babadır. Ahmet’i son gördüğümüzden beri yaklaşık bir yıl geçti, çok uzun bir yıl. Ailemiz parçalanmış ve perişan olmuştur.”

Uluslararası topluluktan müracaatlar

luca-cropped-300x300

Luca Ragazzoni, Profesör Celalî’nin meslektaşı ve arkadaşı

İsveç Başbakanı 11 ve 12 Şubat’ta İran’a resmî bir ziyaret yapmışsa da Başkan Ruhanî ile Profesör Celalî’nin davasını konuşmayı becerdiği görülemedi, oysa Celalî daha önce İsveç’te yaşamış ve çalışmıştı.

Geçenlerde İtalya’daki bir basın toplantısında Celalî’nin meslektaşı ve arkadaşı, Luca Ragazzoni, Uluslararası bilim topluluğuna müracaat ederek Ahmetrıza Celalî’ye destek verilmesini ve gelecekte İran’da yapılacak tüm bilim faaliyetlerine katılımların gözden geçirilmesini istedi.

Şöyle dedi: “İnsan Hakları için Hekimler (PHR) zaten Ayetullah Ali Hamaney’e bir müracaatta bulundu. Bu müracaatlar arasında elbette Ahmet’in ailesinin müracaatı da var, Ahmet’in kritik sağlık şartları hakkında bilgi ve güven verilmesine muhtaçlar.”

BM’de Celalî’nin davası

fullsizerender

IHEU müdafaa yönetmeni Elizabeth O’Casey, BM’de konuşurken

IHEU müdafaa yönetmeni Elizabeth O’Casey, bu sabah Celalî’nin davasını BM İnsan Hakları Kurulu’nda gündeme taşıdı, Yargısız İnfaz ve İran konusunu ele alan BM çalışanlarını da Celalî’nin durumu hakkında bilgilendirdi.

Celalî’nin davasına vurgu yapan –kendi ülkesi Moritanya’da ölüm cezasıyla tehdit edilen Cheikh Ould Mohamed M’Kheitir’in davasından da söz eden– O’Casey şöyle dedi: “Bu insanların yaptıkları tek şey kendi araştırıcı zihinleri ile hakikate ve toplumun ilerlemesine destek vermektir; ve bu yüzden devlet destekli cinayetle tehdit ediliyorlar.”

Ayrıca Newroz’da [Farsların yeni yılı] Hamaney’in kimi mahpusları salıvermeyi vaat ettiğini belirten O’Casey, Profesör Celalî’nin bu mahpuslardan birisi olması çağrısı yaptı: “O bir hekimdir, araştırmacıdır, bilimcidir; İran’da yaptığı tek şey üniversite atölyelerine katılarak meslekî bilgileri paylaşmak ve meslektaşlarından öğrenmektir. […] İran’ı uyarıyoruz: Ölüm cezasını bozunuz, tamamen haksız ithamların hepsini düşürünüz ve Celalî’yi hiç bekletmeden salıveriniz.”

Kampanyaya katılın

Celalî’nin karısı yardım için müracaat ediyor: “Kocam Ahmetrıza Celalî, hayatını başkalarına yardım etmeye ve hayatlarını kurtarmaya çalışmaya adamıştır. Şimdi onun yardıma ihtiyacı var ve biz yardıma muhtacız, Bilim Topluluğu’nun, farklı Avrupa Hükümetleri’nin ve Avrupa Birliği’nin Ahmetrıza’nın güvenle salıverilmesi çağrısı yapması lâzım.”

17103262_1886505911616220_1071589602118054406_n
Change.org’da imza veriniz
Facebook sayfasına katılınız: Free Ahmad Reza.
Twitter’da @Free_Ahmadreza‘yı takip ediniz, #SAVEAHMAD kullanınız ve yayınız.

Ayrıca bkz. Ahmetrıza Celalî’ye çocuklarından mektup

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

2 Comments

Filed under çeviri, bilim

2 responses to “Özgür düşünen bilimci İran’da hapis ve durumu çok ağır

  1. Pingback: Gölge ile Hayal — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Ahmetrıza Celalî için Çağrı — 75 Nobel Lovratı | YERSİZ ŞEYLER