Enerji Bakanlığı İklim Ofisi’nin “İklim Değişimi” Terimini Kullanması Yasaklandı — Robin Andrews

Robin Andrews — 30 Mart 2017 — iflscience.com

Hatırlatmak gerekiyorsa size söyleyelim, BE’de bilimci olmak için kötü bir zamandayız. Federal bir araştırma grubu için çalışıyorsanız, susturulmuşsunuz, fonlarınız tarihî alçak seviyelere düşürülmüş ve entelektüel karşıtı bir papağanlar kurulu sürekli yalan söylediğinizi söylemekte.

Bu ay başında “bilim” kelimesi Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) görev beyanından, karbondioksitin gezegeni ısıttığını düşünmeyen bir adamın himayesinde, çıkarılmıştı. Anlaşılan şimdi de Enerji Bakanlığı iklim değişimi araştırma ofisinin “iklim değişimi” sözünü kullanması yasaklanmış.

Politico‘nun bildirdiğine göre Enerji Bakanlığı’nda bir supervisor [+] çalışanlara “iklim değişimi”, “neşir düşürme” ve “Paris antlaşması” sözlerinin yazılı notlarda, özetlerde ve hiçbir haberleşme biçiminde kullanılmayacağını hiç belirsiz olmayan bir tarzda bildirmiş.

Diğer haberlere geçelim, size gelen bir ayı görürseniz kafayı kuma gömmeniz kâfi. Onu yoksaymanız uzaklaşmasına yetecek. Kesinlikle ayaklarınızı ısırmayacak ve poponuza pençe atmayacak. Bilim böyle diyor ve bilimle tartışacak hâliniz yok.

Elbette bu akıldışı. Trump idaresi iklim değişimi inkârcılarıyla dolup taşmakta, tek arzuları meseleyle ilgili tartışmaların tamamen sona ermesi, yeni Enerji Bakanı olduğunda Enerji Bakanlığı’nın ne iş yaptığından (İpucu: Çoğunlukla Amerika’nın nükleer malzemesinin güvenliğini emniyet altına almak) haberi olmayan Rick Perry de onlardan biri.

Anlaşılan o sözleri duyarsa Perry “visceral [*] reaksiyon” gösteriyor – bu da bayağı iğrenç. Perry ile karşılaşırsanız lütfen “neşir düşürme!” diye yüzüne bağırınız, ne olduğunu görünüz ve bize yazıp anlatınız.

Bilim sansürünün bu yüzsüz hâli Başkan Trump’ın paçalarından akıyor, son imzaladığı kanun hükmünde kararnameyle Obama dönemine ait iklim değişimi yatıştırma tedbirlerinin çoğu geri çekildi ya da ortadan kaldırıldı. Önceden söylediğimiz gibi bu karar esasen pratik anlamda etkisizdir – Amerika zaten kendi neşir kesinti hedeflerine ulaşmak bakımından programın çok ilerisinde.

Fakat Trump’ın KHK’sının muazzam simgesel değeri vardır. Son sekiz yıldır BE öncülüğünde süren iklim değişimi mücadelesinden belirgin bir geri adımdır, ki bu uluslararası çabanın zirvesi çığır açan Paris Antlaşması olmuştu – Trump’ın bu antlaşmadan da geri çekileceği beklentisi yaygın.

Kendi açısından Enerji Bakanlığı resmî olarak hiç de öyle bir yönlendirme verilmediğini söyledi. Lâkin belirtmeye değerdir ki aynı davranış 2011’de GOP denetimindeki Florida’da da görülmüştü, orada da Çevre Koruma Bakanlığı’ndaki çalışanlara “iklim değişimi” ya da “küresel ısınma” sözlerini kullanmamaları söylenmişti.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

[+] ç.n. “supervisor” için bkz. Boston Raporu Yayın ve Gizlilik Notu.

[*] ç.n. “visceral” için bkz. Boston Raporu, 7. Bölüm: Görsel Bilgilendirmeyici Bildirim Hizmeti.

1 Comment

Filed under çeviri, bilim

One response to “Enerji Bakanlığı İklim Ofisi’nin “İklim Değişimi” Terimini Kullanması Yasaklandı — Robin Andrews

  1. Pingback: Olmayadabilir — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER