Žižek’in Antigone’si bu gece Novo mesto’da açılışını yapıyor

Novo mesto, 11 Nisan Sloven yıldız filozof Slavoj Žižek’in ilk oyunu, Antigone’nin üç sonlu versiyonu, bu gece Novo mesto’da avangart Anton Podbevšek Tiyatrosu (APT) yapımıyla açılışını yapıyor. [*]

Antigone’nin Üçlü Yaşamı yapımını ilk talep eden Hırvat Ulusal Tiyatrosu, bir dizi yapımla Rus Devrimi’nin yüzüncü yılını kutluyor.

İlk yapım olan Žižek’in oyununu yöneten APT yönetmeni Matjaž Berger, filozofun Antigone yorumuna odaklandı.

Sofokles’in Antigone’sinin “hale”sini ortadan kaldıran Žižek, onu iki kahraman Kreon-Antigone ve koronun prizmasından sunulan “kusursuzca normal varoluşsal konumlara” sokuyor.

Žižek’in versiyonunda üç farklı son var, bir de yavaş çekim sahnesinde Antigone’nin iki ölüm arasında nerelerde olduğuna ve erkek kardeşini gömmek için nereden meşruiyet aldığına işaret ediliyor, diyor Berger.

Antigone’yi Petra Govc, Kreon’u Pavle Ravnohrib canlandıracak. Klara Kastelec, İsmene; Jana Menger, Muhafız ve Haberci; Joseph Nzobandora, Haemon; Janez Hočevar ise Teiresias olacak.

Koreografi Jana Menger’e, dramaturji Stojan Pelko ile Andreja Kopač’a, sahne tasarımı Miran Mohar’a, kostümler Peter Movrin ile Metod Črešnar’a, müzik ise Peter Penko’ya ait.

2006’da kurulan APT, Slovenya’nın ilk avangart eser sahibi [author] Anton Podbevšek’ten (1898-1981) adını alıyor ve Slovenya’nın en yenilikçi ve deneysel tiyatroları arasında sayılıyor.

Berger’in rehberliğindeki topluluk önceden de Žižek’in felsefesinden esin almış, 2013 yapımı Hayvanların Ruhsal Krallığına Hoşgeldiniz‘de onun ideoloji eleştirisini temel almışlar.

Son yapım Slovenya’nın öncü kültürel kurumu Cankarjev dom ile işbirliği içinde sahneleniyor.

İngilizcesi: english.sta.si
Türkçesi: Işık Barış Fidaner
Düzelti: Fikri Şaşmaz

[*] ç.n. “gala” demiyorum çünkü o kelimeyle ne ima edildiğini bilmiyorum.

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Žižek’in Antigone’si bu gece Novo mesto’da açılışını yapıyor

  1. Pingback: Intertwine Olurlar — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER