Bilim Yürüyüşü’ne Türkiye’den Açık Mektup — Dr. Işık Barış Fidaner

Bu metin Bilim Yürüyüşü Almanya’nın talebi üzerine yazılmıştır.

IBF

(İngilizce versiyon)

Sevgili bilimci dostlar,
Hatırlayacağınız gibi Haziran 2013’te İstanbul Taksim Meydanı’nda yapılan Gezi Parkı Direnişi evrensel önem taşıyan tarihî bir olaydı. Bu uyanış Haziran 2015 genel seçiminde Halkların Demokratik Partisi HDP’nin aldığı %13 oy oranına yansımıştı.

Türkiye, Temmuz ve Ekim 2015’te Suruç ve Ankara’da bu uyanışın asıl öznelerini hedef alan berbat terör saldırılarına tanıklık etti. Tırmanan savaşı takip eden milliyetçi otoriter hamle Kasım 2015’te tekrarlanan seçimde HDP’nin oy oranını %10’a düşürdü.

Bu milliyetçi hamleye karşı verilen tepkilerden birisi, Türklerin Kürtlere karşı verdiği resmî milliyetçi savaş suçuna ortak olmayı reddeden binlerce akademisyenin başlattığı büyük barış kampanyası “Barış için Akademisyenler”di.

Fakat Temmuz 2016’da başarısız kalan darbe girişimi çok daha kötü bir otoriter hamleye yol açtı. Recep Tayyip Erdoğan ilan ettiği “olağanüstü hâl” ve “millî seferberlik” mazeretiyle yüzlerce akademisyeni kamu üniversitelerinden atarak bölümlerin hatta üniversitelerin kapanmasına yol açan kanun hükmünde kararnamelere imza attı.

Bu dönemde “Barış için Akademisyenler” Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle itham edilerek işlerini kaybettiler. Milliyetçi otoriterlik o kadar aşırı absürtleşir ki artık komik olmaktan çıkar.

Birkaç gün önce Türkiye bir referandum yaparak seçilen başkana mutlak otorite veren bir sisteme geçilmesini oyladı. Buna benzeyen Amerikan başkanlık sistemi Donald Trump denen felaketi getirmişti.

Ne yazık ki Türkiye Amerika’nın tecrübesinden ders çıkaramadı ve referendumdan olumlu sonuç çıktı, gerçi Türkiye’nin birçok büyük şehrinde yerel sonuçlar olumsuz çıktı.

Söylemek gerekir ki hiçkimse açısından bu emin bir sonuç değildir. Referandumu örgütleyen devlet kurumlarını da içeren “EVET” tarafı işin en başından en sonuna kadar kanunlara aykırı davranmıştır.

Bilim Yürüyüşü tecrübelerimizi birbirimizle paylaşarak dersler çıkarabileceğimiz uluslararası bir inisiyatiftir.

Büyük tarihî hatalarla gelen sorumsuz otoriteler kanuna aykırı yollarla meşru olmayan eylemlerde bulunuyorlar.

Bu hataları kim düzeltebilir, uluslararası düzeyde örgütlenmiş bilimcilerden başka?

Hiçkimse.

Türkiye’den en samimî selamlar,

Dr. Işık Barış Fidaner

Bilgisayar bilimcisi, PhD

fidaner.wordpress.com/science

3 Comments

Filed under şey