Nuriye Gülmen: Bu eylemin sonunu hep beraber yazacağız

tmp_30998-ank-28-04-17-nuriye-semih-basin-toplantisi-manset-27687468

ANKARA – Açlık grevlerinin 51’nci gününde konuşan Nuriye Gülmen, “Açlık grevi bir çığlıktır ve insanları çağırır. İnsanlar harekete geçene kadar çağırmaya devam eder. Sonunda insanların harekete geçmesi ile bir tiyatroya dönüşür” diyerek, bu eylemin sonunu hep beraber yazacaklarını belirtti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edildikten sonra ‘İşimizi geri istiyoruz” diyerek önce oturma eylemine başlayıp daha sonra açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 51’nci gününde Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Ankara Tabipler Odası (ATO), SES Ankara Şube’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısına Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve Nuriye Gülmen’in annesi Cemile Gülmen’de katıldı.

‘Bu sivil ölümdür’

İlk olarak konuşma yapan TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Türkiye’de son süreçte 103 bin insanın kamudan ihraç edildiğini ve bunların hiçbir soruşturma, yargılamadan geçmeden hukuksuz bir şekilde uygulandığını söyledi. ‘Saçma sapan’ gerekçelerle insanların işlerinden ihraç edildiğini belirten Bakkalcı, bu durumu sivil ölüm olarak adlandırdı.

‘Önce yaşam hakkı diyoruz’

Yaşanan hukuksuzluğa karşı ülkenin birçok yerinde itirazların yükseldiğini ve direnişlerinin yaşadığın belirten Metin, “171 gündür bir oturma eylemi gerçekleşiyor. Bu eylem aslında hepimizin vicdanını temsil ediyor. Bu tutum karşısında borçluluk duygusunu taşıyoruz. Tıpçı olarak 51 gündür açlık grevinde olanların önce yaşam hakkı diyoruz, ancak yaşam demek onurlu bir yaşamdır aslında. Onurlu bir yaşam için direnenlere toplum olarak müdahil olmak zorundayız” diye konuştu.

‘Cezaevlerinde de bu durumu yaşadık’

Daha sonra konuşan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yönetim Kurulu Üyesi, Benan Koyuncu, yaşanan ihraçlardan sonra intihar eden kamu emekçilerinin rakamının 27 civarında olduğunu ve ihraç olma korkusu ile kamu emekçilerin psikolojilerinin bozuk olduğunu belirtti. Koyuncu, “Açlık grevlerinin tarihine bakarsak haksız ve hukuksuz dönemlerde uygulanan bir eylem biçimidir. Cezaevlerinde de bu durumu yaşadık” diye konuştu.

‘Nuriye 7 Semih 16 kilo verdi‘

Nuriye ve Semih’in sağlıklarının gidişatını takip ettiklerini belirten Benan, Nuriye ve Semih ile açlık grevinin risklerini paylaştıklarını ve herhangi yaşanacak olumsuz bir durumda müdahale edilip edilmeyeceğini konuştuklarını belirtti. Nuriye Gülmen’in sağlık durumuna ilişkin bilgi veren Benan, Nuriye’nin 59 kilodan 52 kiloya düştüğünü, sindirim sisteminde sıkıntıların arttığını belirterek, kas sisteminde güçsüzlük yaşandığını söyledi. Semih’in ise 86 kilodan 70 kiloya düştüğünü belirten Benan, iki emekçinin kalp hızlarında da düşüklük yaşandığını belirtti.

‘Bir yerde açlık grevi varsa, toplum kör noktadır’

Çağdaş Hukukçular Derneği Avukatlarından Ebru Timtik, Türkiye’de hukukun işlemediğini belirterek, “Açlık grevi iktidar yürütücülerinin etkilenmesi için yapılan bir eylem değildir. Bir yerde açlık grevi yapılıyorsa, toplumun örgütlü güçleri geri çekilmiş demektir” dedi. Semih ve Nuriye’nin emeğine sahip çıktıklarını ve bu emeğin mücadelesini verdiğini belirten Ebru, “Bir yerde açlık grevi varsa, o toplum kötü bir noktadadır. Biçici bir iktidara karşı susarsak çok daha kötü şeyler yaşabiliriz” dedi.

‘Çocuklarımızın talepleri kabul edilsin’

Sonrasında konuşma yapan Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça, bugüne kadar ellerinde ne geliyorsa yaptıklarını ve defalarca muhatap bulmak için kurumlara gittiklerini belirtti. Çocuklarının 50 günü aşkın bir süredir açlık grevinde olduğunu ve sağlıklarından endişeli olduğunu belirten Sultan, “İçimiz yanıyor artık yeter. Çocuklar ölüme gidiyorlar, böyle giderse bende onlarla birlikte açlık grevine girerim. Bu kadar feryat ettik bir tek muhatap bulamadık” dedi. Nuriye Gülmen’in Annesi Cemile Gülmen, “Çocuklarımızın sağlık durumundan endişeliyiz. Biran önce talepleri kabul edilsin işlerine geri dönsün” sözlerini ifade etti.

‘Açlık grevi bir çığlıktır’

Nuriye Gülmen açlık grevinin niteliğine yönelik kısa bir değerlendirme yaptı. ‘Açlık’ grevini tarif eden bir kitapta yer alan sözü paylaşan Nuriye, “Açlık grevi bir çığlıktır ve insanları çağırır. İnsanlar harekete geçene kadar çağırmaya devam eder. Sonunda insanların harekete geçmesi ile bir tiyatroya dönüşür” diyerek, bu tiyatronun sonunun her şeyi belirleyeceğini söyledi. Nuriye, bu eylemin sonunu hep beraber yazacaklarını kaydetti.

‘Kazanım elde edene kadar grev devam edecek’

İnsanları bir şeyler yapmaya çağırdıklarını belirten Nuriye, herkesin elinden geldiğince bir şeyler yaptığı takdirde kazanım sağlayacaklarını söyledi. Alandan sürekli çağrı yaptıklarını belirteni Nuriye, “Somut bir kazanım elde edene kadar açlık grevimiz devam edecek. Herhangi bir yöntemle buna sebep olanların kapısını çalın, faks, telefon olur elinizden ne geliyorsa onu yapın. Buna kulak verebilirsiniz” diye konuştu.

Kaynak: ŞÛJİN

Leave a comment

Filed under şey

Comments are closed.