Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Zeynep Altıok

İzmir Milletvekili

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL ilanı ile birlikte çıkartılan KHK’lar ile adeta bir cadı avı başladı, FETÖ ile herhangi bir bağı olmayan binlerce kişi işinden edilerek, gözaltına alındı ve tutuklandı.

KHK’lar ile bugüne kadar yaklaşık 120 bin kişi çalıştığı kurumdan ihraç edildi. İhraç edilen ya da açığa alınların birçoğu hakkında terör örgütleriyle bağlantılı olduğuna dair bir belge ortaya konulamadı. Bu kişilerin, haklarında soruşturma dahi açılmadan işlerine son verildi.

KHK’lar ile 71 bin 274 kişi gözaltına alınırken, 41 bin 326 kişi darbe soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında işlem yapılan kişiler ya da yakınlarından en az 25 kişi canına kıydı. 4 kişi de intihar girişiminde bulundu. Bu olayların 8’i cezaevlerinde, gözaltında ya da gözaltına alınırken gerçekleşti.

Devlet ve vakıf üniversitelerinde en az 6 bin 822 akademik ve idari personel yönelik işlem başlatıldı, en az 6 bin 16 akademik ve idari personel kesin olarak ihraç edildi.

Gelinen noktada solcular, demokratlar, aydınlar hedefe alınarak FETÖ bahanesi ve OHAL KHK’ları eliyle işlerinden, özgürlüklerinden ve yaşamlarından mahkum bırakılmıştır.

KHK’larla memuriyetten ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Ankara Yüksel Caddesi’nde işe iade edilme talebiyle başlattıkları mücadelelerini 184 gündür sürdürmekte ve 64 gündür de açlık grevleri ile seslerini duyurmaya çalışmaktalar.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumu sorulduğunda YÖK Başkanı Yekta Saraç “bireysel tercihleridir” diyerek adeta “üç maymunu” oynadı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevi nedeniyle şu ana kadar vücutlarının beşte birini kaybetti. Bu acı tabloyu tüm dünya duydu ancak şu ana kadar yetkilerden ve hükümetten yaşanan mağduriyetin giderilmesi ile ilgili hiçbir adım atılmadı, kulaklar tıkandı ve gözler görmedi.

Bu bilgiler doğrultusunda;

1. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gözlerimizin önünde eriyip giderken sessiz kalmak, bir adım atmamak, görmezden ve duymazdan gelmek hiç mi vicdanınıza dokunmuyor?

Leave a comment

Filed under şey

Comments are closed.