Macross/Escaflowne Yapımcısı Minoru Takanashi Vefat Etti

c9m7hvbvyaahhdi

 12 Nisan 2017 — animenewsnetwork.com

Bandai Visual’da Gundam, Kovboy Bebop, vb. üstüne çalışmıştı

Karakter tasarımcı ve canlandırıcı Nobuteru Yuki’nin Çarşamba günü bildirdiğine göre kıdemli Bandai Visual çizgifilm [anime] yapımcısı Minoru Takanashi vefat etti.

Takanashi yaklaşık otuz yıldır Bandai Visual’da içerik geliştirdi. Çoğu Macross projesinde çalıştı: Macross II, Macross Artı, Macross 7, Macross Sıfır ve önerilmiş fakat yapılmamış Macross aksiyon filmi. Ayrıca Bandai Visual’ın birçok popüler çizgifilminde yapımcı ya da proje plancısıydı: Mobil Takım Gundam 0080: Cepteki Savaş, Mobil Takım Gundam 0083: Yıldıztozu Hatırası, Silahavcısı, Dev Robo, Escaflowne’nin Görüsü televizyon çizgifilmi ve Escaflowne sinema çizgifilmi, Kovboy Bebop: Film, Jin-Roh – Kurt Tugayı, Kurt Yağmuru ve Arjuna. Anime Expo ve diğer okyanus ötesi toplantılara endüstriden sık katılan bir konuktu.

Yuki’ye göre Takanashi’nin “proje planlama güçleri” olmasa Escaflowne yapılamazdı. Son zamanlarda Takanashi Concrete Revolutio çizgifilminde çalıştı ve Uzay Savaşgemisi Yamato 2199 için ürün geliştirme işleri yaptı.

Çizgifilm endüstrisine katılmadan önce Takanashi ve çizgifilm sever dostu Masahiro Chiba, nüfuzlu Gök Melekleri dōjinshi’lerini yaratan grup olan Macross Saldırı Ekibi’nin üyesiydi. Birçok Gundam dōjinshi yaratıcısının sonradan ilk Macross’un çalışanları olması gibi, ya da birçok dōjin film yapımcısının sonradan çizgifilm stüdyosu Gainax’ı kurması gibi, Takanashi ve diğer M.S.E. üyeleri sonradan kendi çizgifilm sever çabalarını resmî çizgifilm projelerine çevireceklerdi.

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Macross/Escaflowne Yapımcısı Minoru Takanashi Vefat Etti

  1. Pingback: Sözler gerekmez bana — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER