İki Ruhlu İnsanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey — Tony Enos

tony-enos-at-oceti-sakowin-in-front-of-the-two-spirit-nation-camp-photo-courtesy-of-tony-enos

Tony Enos Oceti Sakowin’de İki Ruhlu Ulus kampının önünde

Tony Enos — 28 Mart 2017 — indiancountrymedianetwork.com

LGBTQ terminolojisinden sayısız nesiller öncesinde İki Ruhluluk mevcuttu

Kızılderili ülkesinde İki Ruhlu insanlar kavramını açıklamaya çalışınca birçok kişinin gözünün önüne tek boynuzlu atlar ve gökkuşakları, Donna Summers ve yetmişlerin disko topları gelebilir. İki Ruhlu kavramını Kızılderili ülkesinin dışında açıklamayı deneyecekseniz savaş boneleri ve ışıltılar katsanız olur.

LGBTQ terminolojisinden sayısız nesiller öncesinde İki Ruhlu terimi Yerli topluluklarda vardı. Nesiller boyu, tespit edilip zulüm görmekten kaçınmak için İki Ruhlu Yerli kültürü yeraltına indi.

Bugün İki Ruhlu hareketi söylentilerden, dedikodulardan, batı dininin tiranlığından ve çok yönlü bilgi eksikliğinden olumsuz etkileniyor.

İki Ruhlu insanlar hakkında bilmeniz gereken sekiz şey ya da yanlış kavrayış, İki Ruhlu topluluğa dair daha iyi bir anlayış geliştirmenize yardımcı olabilir.

İki Ruhluluk çağdaş bir “yeni-çağ” hareketi değildir

İki Ruhlu kavramı Yerli Amerikalı/Birinci Ulus/Yerli bireylerin çeşitli cinsiyet kimlik ve ifadelerini birleştirme aracı olarak 1990 yılında Winnipeg, Kanada’da önerilmiş olsa da bu kavram özgül bir cinsiyet, cinsel yönelim tanımı ya da kendini belirleyen başka bir toplayıcı terim değil, bir şemsiye terimdir.

İki Ruhlu bir insanın içinde hem erkek hem dişi ruhu vardır ve iki cinsiyetin gözüyle görmesi için Yaratıcısı onu kutsamıştır.

Bu terim ulusların kendi İki Ruhlu insanlarıyla ilgili kabileye özgü ad, rol ve gelenekleri küçültmez. Böyle adların örnekleri Lakota’lar içinde winkte ve Navajo insanları içinde nadleeh‘tir.

Bu isimler ve roller batı dininden daha eski bir zamana kadar gider. İki Ruhlu bir “Yeni Çağ” hareketi değildir, İki Ruhluluğun Yerli kültüründeki haklı yerini yeniden almasıdır.

Tarihsel fotoğraflarda İki Ruhlu bireylere dair kanıtlarımız vardır

two_spirits-06-crop

İki Ruhlu Yerli insanların tarihsel bir fotoğrafı

Hızlı bir Google aramasıyla onlarca yıl öncesinden çeşitli uluslardan İki Ruhlu kabile üyelerinin siyah beyaz fotoğrafları bulunur. Mesela Zuni halkının çok ünlü ve iyi belgelenmiş İki Ruhlusu We’wha, 1896’da geçiş yapmıştır.

Gey terimi İki Ruhlu teriminin yerine geçemez

lo-res-fea-photo-two-spirits-from-the-film-two-spirits-two-spirit-dancers-prepare-from-two-spirits-e1308955776523

İki Ruhlular filminde İki-Ruhlu Dansçılar hazırlanıyor

Gey bir yerli olmak sık sık İki Ruhlu olmakla birbirine karıştırılır. İkisi arasında koşutluklar ve kesişimler olabilse de, aynı şey değildirler. Gey olmak özgül olarak aynı cinsiyetten bir kişiyi çekici bulmakla ilgilidir. İki Ruhluluk ise tek bir kişinin içinde ikamet eden iki cinsiyetin bedenlenişiyle ilgilidir.

İki Ruhlu bir kişi gey olabilir, ama gey bir kişinin İki Ruhlu olması gerekmez. İki Ruhluluk rolünü üstlenmek, o rolün gelenekte taşıdığı ruhsal sorumluluğu üstlenmek demektir. Bu sorumluluklardan birkaçı kırmızı yolda yürümek, halk için ve çocuklarımız/gençlerimiz için çalışmak ve iyi bir zihinle iyi bir şekilde rehber kuvvet olmaktır.

İki Ruhluluk Yolu, uzundur süren geleneklere ait, dua ve sorumluluk yoludur

baaits_san_francisco_1

46’ncı yıllık San Fransisco LGBT Gurur [*] Yürüyüşü’ne katılmak için davet edilen 250 grup içinde, Bay Area Amerikalı Kızılderili İki Ruhlular (BAAITS) yürüyüş katılımcıları büyük ilgi gördü.

İki Ruhlu biri olarak yaşamak hep onur yürüyüşleri ve şort giymekle olmaz. Yaşlılarımıza ve gençlerimize kendimize özgü ilaçlarımızla hizmet etmek en önemlisidir. Eğer geleneklerimizi, şarkılarımızı, ilaçlarımızı ve dillerimizi kaybedersek ve kaybedileni kurtarmak için hiçbir çaba göstermezsek, kendi kendimizi mahvetmiş oluruz.

2016’da Oceti Sakowin’deki İki Ruhlular ulusu, su kutlamalarında kullanılmak üzere Cannonball Nehrinde dua iskelesini inşa etti. Soğuk bir 2016 Kasım sabahı dizlerine kadar çamura batarak İki Ruhlular kampı güneş batana dek, kadınlarımız ve yaşlılarımızın ertesi sabah dua edecekleri bir yer olsun diye çalıştı. Bunun gibi gerçek olaylar artık çağdaş tarihimizin parçasıdır ve İki Ruhlu insanlar asla küçümsenmemelidir. Yerli kültürün hepsinde olduğu gibi İki Ruhluluk da canlı bir kültürdür.

İki Ruhlu insanların önemli rolleri vardı ve kabilelerde toplumsal yapıların entegral bir parçasıydılar

İki Ruhlu insanlar kutsal çemberde anlamlı bir yer tuttular. Birçok kabilede İki Ruhlular denge koruyuculardı. Erkek gündüz ile dişi akşam arasındaki “alacakaranlık” oldukları düşünülür. Rol zamanla gerektiği gibi evrimleşirken, gelenek hâlâ canlıdır. İki Ruhlu toplanmalarında ve toplu faaliyetlerde, onlarca yıldır edilmesi gereken dualar edilir ve mevcut herkes için şifa sağlanır. Ruha çok gereken denge geri getirilir.

İki Ruhluluk “L”, “G”, “B”, “T” ya da “Q”ya Dair Sömürgeleştirilmiş Kutulanmış Tanımlamaları Belirtmez

Bunların hepsi olabiliriz, ya da hiçbiri olmayabiliriz. Batılı bir zihin yapısı kyriarchal (hükmetmek için) bir tip yapısı içinde ‘norm’ ve ‘öteki’ standartlarına dayalı olarak kategorize eder. Bu zihin yapısı, içine sığılacak bir dizi kutuyu dayatır (ya geysiniz ya da lezbiyensiniz vb.), cinsiyet akışkanlığı ile rahat etmez, İki Ruhluluk ise cinsiyet kimlik ve ifadesindeki bu sürekliliği tanır.

İki Ruhluluk yalnızca Yerli insanlara uygun bir terimdir

13258685333_5bbcffd48a_k

İki Ruhlu bir ilişkinin özünü yakalayarak homofobik tutumları sömürgesizleştirmek isteyen Saskatchewan’lı yapımcı, filmci ve fotoğrafçı Marcel Petit (Metis) İki Ruhlu çift Warren Ibister (Ahtahkakoop Cree Ulusu) ile Don Bear’i (Cree Ulusu’ndan Peter Ballantyne) kadınların Cree tarzında geleneksel kıyafetler içinde fotoğrafları ile bir yazı hazırladı

İki Ruhluluk Yerli Amerikalı/Birinci Ulus/Yerli kabilede cinsiyet queer, cinsiyet akışkan ve cinsiyet uymayan kabile üyeleri için varolmuş bir roldür. Bir kabileniz yoksa o rolü üstlenemezsiniz.

İki Ruhlu İnsanlar nesiller arası travmanın üstüne katmerli travma ile karşı karşıya

İki Ruhlu bir birey olarak kutlandığınız ulusunuzdan çıkıp cinsiyetinizin size tayin edildiği bir yatılı okula gittiğinizi hayal edin, karşı koyduğunuzda sizi dövüyorlar. Yatılı okulda hayatta kalanlarımızın birçoğunun (ve hayatta kalamayanların) gerçekliği buydu. Sonuç olarak İki Ruhlular topluluğu içselleştirilmiş sosyo-politik damgalar, fobiler ve yanal baskılar karşısında iyileşmeye devam ediyor.

İki Ruhlu insanların dirayeti, gücü ve asla hükmedilemez iradesi tüm uluslarla paylaşılacak bir şeydir. Her gün güneşin doğuşunu, her akşam güneşin batışını, her gece ayın çıkışını izlediğinizde, İki Ruhlu insanların mucizesini hatırlayınız. Doğadışı değil, kötü yürekli ya da sapkınca değil, sadece herşeyin dengede olmasıdır, ve herşeyin ilahi düzen içinde olmasıdır.

[*] ç.n. Çünkü Pride Gurur’dur, Onur değil.

İki Ruhlular belgeseli.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “İki Ruhlu İnsanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey — Tony Enos

  1. Pingback: Asla bir daha — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER