Bizce siz çuvalladınız — Jamie Margolin

Takip ediniz: @Jamie_Margolin @ThisIsZeroHour

180420100454-jamie-margolin-window-exlarge-169

 Jamie Margolin — 22 Nisan 2018 — cnn.com

Sayın liderler,

Bizce siz çuvalladınız.

Gençliği korumak sizin sorumluluğunuzda.

Ama kampanyalarınız için fosil yakıt parası almakla çocuklarınızın iyiliği arasında tercih yaptığınızda, fosil yakıtları seçiyorsunuz.

Bugün Dünya Günü. Lütfen sahte Dünya Günü cıvıltılarınızı ve Facebook gönderilerinizi kendinize saklayın, onları görmek istemiyorum. Onları kasırga mağdurlarına attığınız pısırık “Dualarımız sizinledir” cıvıltılarınızla birlikte bir torbaya koyup okyanusa atın, şirketlerin atıklarını dökmesine izin verdiğiniz gibi.

Çünkü benim neslim sizin konuşmalarınızdan fena halde bıktı.

Ben 16 yaşında lise 2’nci sınıf öğrencisiyim. Hayatım yeni başlıyor ve yapmak istediğim birçok şey var.

Dünyayı gezmek ve tüm doğal harikaları görmek istiyorum. Siyasete atılmak ve hep istediğim gibi bir lider olmak istiyorum.

Fakat istediğim herşeyin olmayabileceğini de kabullenmek durumundayım: çünkü 21’inci yüzyılın başında büyüyorum, yani dünyanın ve tüm yaşam sistemlerinin parçalandığı bir zamanda. Gelecek planları yapmaya çalıştığım her seferinde iklim değişimi tüm hayat kararlarımın üstüne çökmekte.

Geleceği düşündüğümde istikrar ya da güvenliği varsayamıyorum. Yetişkinliği düşündüğümde, evimi basacak seli görüyorum, ölümcül ısı dalgaları, kuraklıklar, açlık ve yoğun, ölümcül fırtınalar görüyorum.

Böceklerin, alerjenlerin ve hastalıkların doğada olmamaları gereken yerlere yayılışını görüyorum. Sayısız insanın zehirli su içmekten, kimyasallarla dolu gıda yemekten ve kirlilik içinde havayı solumaktan ölmesini görüyorum. Milyonlarca mültecinin yaşanmaz hâle gelmiş bölgelerdeki evlerinden kaçmalarını görüyorum. Kıtlaşan kaynaklar üzerine savaşlar ve çatışma görüyorum.

Hayatımın her anında bilimsel mutabakat insanların dünyanın iklimini değiştirdiği yönündeydi.

Benim hayatım ve tüm neslimin hayatı, “eğer”lerle dolu.

Dünyanın tüm doğal harikalarını görmek istiyorum — eğer o doğal harikalar ben büyüdüğümde halen orada olurlarsa.

Siyasetçi olarak hizmet vermek istiyorum — eğer demokrasimiz halen yerli yerinde olursa. Çünkü iklim kaynaklı doğal felaketler, kuraklık, gıda yetersizlikleri ve salgın hastalıklar ülkemizi harap ettiği zaman, otoriterler kriz hâlini suistimal edip haklarımızı elimizden alabilirler.

Benim neslime yaşanmaz bir dünya bırakıyorsunuz.

Fosil yakıt parasıyla bağış aldığınız, çevre regülasyonlarını kaldırdığınız, kirletenlere taraf olduğunuz ya da yeni fosil yakıt altyapısını onayladığınız her seferinde, çocuklarınızın hayatının “eğer”lerle dolu olmasını garantiliyorsunuz.

Çocuklarınızı kurtaracak güce sahipsiniz. Zamanımızı tanımlayan meseleyi doğrudan ele alma gücünüz var. Ama bunu yapmamayı seçtiniz. Bir kuyudan çıkmanın ilk adımı kazmayı bırakmaktır, onu bile beceremiyorsunuz. Siz hâlâ yıkımımızı kazan şirketlerin cebindesiniz.

Liderler: Bilmenizi isterim ki Z Nesli artık bıktı.

Geçen yazın sonunda, iklimle kötüleşen doğal felaketler dizisinin ardından, genç bir iklim eylem hareketi kurdum: Zero Hour [Tam Zamanı].

İnsanlara iklim değişimi konusunda eylem yapmanın tam zamanı olduğunu hatırlatmak için, adımız Zero Hour. Ülkenin her yerinden gençleriz, stereotipik Z Nesli üyeleri olarak internet üzerinden çalışıyoruz.

Bu Temmuz’da Washington’da görmezden gelemeyeceğiniz Gençlik İklim Haftasonu’nu örgütlüyoruz.

19 Temmuz Gençlik İklim Lobisi Günü’nde Capitol Hill’deki ofislerinize gidip size kime çalıştığınızı hatırlatacağız.

20 Temmuz’da sanat inşaları ve sanatsal eylemcilikle gençlik size gezegenin güzelliğini korumak için savaşmanız gerektiğini hatırlatacak.

21 Temmuz Gençlik İklim Yürüyüşü’nde sokaklarda sel olacağız çünkü #ThisIsZeroHour [#ŞimdiTamZamanı] ve Tabiat Ana’nın imdat çağrılarına dikkat etmeseniz de belki çocuklarınızın çağrılarına dikkat edersiniz.

Eğer bu yaz bizi dinlemezseniz, eylemi yükseltmeye devam edeceğiz.

Ofislerinizde bizi daha sık görmeye hazırlanın. Oylarımızla düşmeye hazırlanın.

Liderler, bilmenizi isterim ki gençlik sizi izliyor.

Bu Temmuz görüşmek üzere.

Selamlar,

Bıkmış bir genç kız, yalnız da değil

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

Ayrıca bkz.

“Hoşçakal Dünya: Karbonda Taşma Noktasını İyice Aştık” Sarah Emerson

Bilinen Son İyi Yapılandırmayı Hep Bir Tık Daha İyiye, çeviri derlemesi

 

 

2 Comments

Filed under çeviri, bilim