Magdalen Berns, Kadınlar Arasında Bir Kahraman — Madeleine Kearns

magdalen-berns

Magdalen Berns (Nicole Jones)

4 Eylül 2019

Türkçesi: Işık Barış Fidaner
Düzelti: Serap Güneş

Andrea Dworkin, yaşamının son yıllarında, (kusursuz değilse de güçlü bir düşünür olarak) gerçek feminizmin kadınların çıkarlarını geliştiren bir “siyasî pratik” olduğunu söylemişti:

…sevmediğiniz tüm kadınlar buna dahildir, yanında olmak istemediğiniz tüm kadınlar buna dahildir, eskiden en iyi arkadaşınız olan ve artık hiçbir ilginiz olmasını istemediğiniz tüm kadınlar buna dahildir.

Tek tek kadınların kim oldukları önemli değildir. Hepsi tecavüz karşısında, dövülme karşısında, çocukken ensest karşısında aynı ölçüde kırılgandır. Daha yoksul kadınlar fuhuş karşısında daha kırılgandır; fuhuş eşitlikçi toplumda kabul edilemez bir cinsel sömürü biçimidir; ve biz eşitlikçi toplum için kavga veririz.

Edinburg, İskoçya’da yaşayan 35 yaşında bir kadın olan Magdalen Berns’ün hayatını düşündüğümde aklıma bu sözler geliyor. Berns’e geçen yıl tedavi edilemez bir beyin tümörü tanısı kondu ve kendisi yakınlarda acısını hafifletici bakıma alındı. Eğer gerçek feminizm Dworkin’in dediği gibiyse, Berns buna önemli bir katkı yaptı.

Elbette bir kişinin değerinin çevrimiçi mevcudiyeti ile ölçülebileceğini söylemek saçma olurdu. Yine de, Berns çok etkileyici ve öğretici bir konuşmacı. 30 bin abonesi ve yüzbinlerce ziyaretçisiyle, Berns’ün YouTube kanalı, gender fanatiklerine direnmeye çalışanlar için büyük bir ilham ve netlik kaynağı. Öyle ki, Harry Potter‘ın yazarı J. K. Rowling’in bile dikkatini çekmişti; bunun üzerine aktivistler “kendinden gurur duyan bir YouTube transfobiği” olduğunu söyledikleri Berns’ü takip ettiği için Rowling’e Twitter’da saldırmışlardı.

Berns tanınmış gender fanatiklerinin zorbalık taktiklerini de ifşa etti. Örneğin, Berns ölüm döşeğindeyken, (erkek olduğu halde kadınların bisiklet yarışını kazanan) Rachel McKinnon, Berns’ün “çöp insan” olduğunu tweetledi ve şöyle dedi: “Belki de o şu şiarla yaşamalı: ‘Zarar verdiğin insanların beyin kanserinden öldüğün için sevineceği kişi olma'”. McKinnon daha önce erkeklerin kadın sporlarında yarışmasıyla ilgili görüşleri nedeniyle tenis yıldızı Martina Navratilova’ya yine aynı çirkinlikte saldırmıştı.

Berns gender fanatiklerinden lafını kesinlikle esirgemeyen biri. Bir vidyoda şöyle diyor: “Sana üreme organları ‘tayin’ edilmez. Erkekler biyolojik cins organları ile tanımlanır. Aynı şekilde, eşcinseller de aynı biyolojik cinse çekim duyan insanlardır.” Ama mesajını nezaket ve duyarlılıkla iletmeyi de bilir. Ve tabi ki mizahla.

Umuyorum ki Berns’ün birçok bakımdan sıradan bir hayat sürdüğü gözlemini yapmak ona hakaret olmayacaktır. Çoğumuz gibi o da (kadınlara) aşık oldu ve onlardan soğudu; sıkı çalıştı, daha sıkı eğlendi; kendini işlere verdi, siyasete dalış yaptı, ve kendi saflarındaki (siyasî Sol) acımasızlığı ve ikiyüzlülüğü de konuştu. Daha önemlisi, Berns sesi duyulmayanlara ses oldu. Onunla şahsen hiç tanışmamış olsam da, onu YouTube’da izleyerek ve arkadaşlarıyla konuşarak onun gerçekten hayatları iyileştiren birisi olduğunu anladım.

Onu ve çalışmasını tanıyanlardan:

Sesi olmayan birçok insanın sesiydin.

Sen bir öncüsün, benim ve kızımın hayatını değiştirdin.

Kendimi kabul etmeme yardım ettin, hep minnettar olacağım.

Asla sönmeyecek bir alev yaktın.

Korkusuzluğun, azmin ve mizahın benim aslan gibi kükrememi sağladı.

Bu kadar kısa bir insana bu kadar büyük bir efsane nasıl sığar?

Cesur savaşçı kadın, asla unutulmayacaksın.

Bizi güldürdün, bizi kızdırdın, ve bizi düşündürdün.

Berns ölümü de hayatta karşıladığı diğer herşey gibi, insanüstü bir cesaretle karşılıyor. Konuşma gücünü yitirmeden önce çektiği bir vidyodan:

Sizi çok seviyorum, burada yarattığım topluluğu çok seviyorum, umarım devam eder… Başka insanlar da aynısını yapsın ve inandıklarını savunsunlar diye. Çünkü, hep dediğim gibi, aptalca adlar takılmaktan çok daha endişe verici şeyler var.

Tanrı seni korusun, dostum. En sonuna kadar.

***

Magdalen Berns’ün Türkçe altyazısı olan vidyolarından birisi:

2 Yorum

Filed under çeviri

2 responses to “Magdalen Berns, Kadınlar Arasında Bir Kahraman — Madeleine Kearns

  1. Geri bildirim: Hayat dolu bir feministin erken vedası – feminist vesvese

  2. Geri bildirim: Bu o değil — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER