Dördüncü imkânsız meslek: Bilim — Jacques Lacan

Bilimciler için kaygılanma zamanı gelmiş gibidir. Steril laboratuvarlarında, kolalı beyaz önlüklerle, bilinmeyen şeylerle oynayan, giderek daha karmaşık aygıtlarla uğraşan ve giderek daha komplike formüller icat eden bu ihtiyar çocuklar, hep yeni olan araştırmalarının neler getirebileceğini ve gelecekte neler olabileceğini kendilerine sormaya başlamaktadır. Nihayet, diyorum. Ya şimdiden çok geç kalındıysa? Biyologlar, fizikçiler, kimyacılar, diyorlar onlara. Ben deliler diyorum!

Evreni neredeyse çökertecekleri bugün, bu işin tehlikeli olup olmadığını sormak daha yeni akıllarına geliyor. Ya ellerinde patlarsa ne olacak? Ya beyaz laboratuvarlarında sevgiyle yetiştirilen bakteriler ölümcül bir düşmana dönüşürse? Ya bu bakteriler bir salgınla dünyayı ve içindeki her şeyi süpürürse, başta da bu laboratuvarlardaki bilimcileri? Freud’un imkânsız dediği üç meslek olan yönetim, eğitim ve psikanalize dördüncü olarak bilimi ekleyeceğim. Gerçi bilimciler kendi konumlarının sürdürülemez olduğunun farkında değiller.

Lacan: 21 Kasım 1974 Roma
http://aejcpp.free.fr/lacan/1974-11-21.htm

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

***

“It seems that the moment of anxiety has arrived for scientists. In their sterilized laboratories, in their starched white coats, these overgrown children, who play with unknown things, manipulate ever more complex apparatuses and invent even more abstruse formulae, are starting to ask themselves what might happen tomorrow and what their always new research might bring. As long last, I say. And what if it’s already too late? Biologists, physicists or chemists, they call them. I call the lunatics!

Though they are already in the process of wrecking the universe, only now does it occur to them to ask if it might actually be dangerous. And what would happen if it all blew up in their faces? If the bacteria, cultivated so lovingly in their white laboratories, were to turn into a deadly foe? If the world were to be swept away by a plague of such bacteria along with all the crap in it, beginning with these scientists in their laboratories? To Freud’s three impossible professions, government, education, psychoanalysis, I will add a fourth: science – though they, the scientists, are unaware that their position is untenable.

Lacan: 1974 November 21 Entretien de Jacques Lacan avec Emilia Granzotto pour le journal Panorama

(en italien), à Rome

https://www.facebook.com/groups/147735078571185/permalink/3200881623256500/

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Dördüncü imkânsız meslek: Bilim — Jacques Lacan

  1. Pingback: Nazar Noktası — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER