Üstben Üniforması ve İd Kostümü — Işık Barış Fidaner

Kimi Netflix dizileri mem gibi yayılan kurgusal modalara ev sahipliği yapmaktadır. Böyle iki tane kılık tespit edip sunacağız:

1) Üstben Üniforması: Maske + Kızıl Tulum + Tüfek + Kod Ad

Üstben Üniformasının amacı kapalı bir mekanda toplanmış belli bir grup insana komutlar verip belli şeyleri cebren yaptırmaktır. La Casa De Papel‘de Üstben Üniforması giyen soygun çetesi üyeleri rehin aldıkları kişileri denetlerler, rehinelere de kamuflaj amacıyla aynı üniforma giydirilmiştir. Bu dizide üstben karakterlerin ancak kısmi bir yanıdır. Soyguncular sık sık maskelerini çıkarıp dramaya katılırlar.

meme1

Squid Game‘de (Mürekkepbalığı Oyunu) Üstben Üniforması giyen oyun yöneticileri oyuncuları denetlerler. Bu dizide üstben daha soyut ve daha kişiliksizdir. Oyun yöneticileri asla yüzlerini göstermezler, oyuncuların deneyimlediği dramanın mutlak sınırını çizerler.

meme0

2) İd Kostümü: Hayvan Başı Maskeleri

İd Kostümünün amacı aşırı ve sapkın cinsel keyfiyet sergilemektir. Freud dizisinde İd Kostümü giyen kült üyeleri tuhaf bir cinsel ayinde yer alırlar. Bu dizide İd Kostümünün işlevi sapkın ilkel bir törene katılmaktır.

vlcsnap-2021-10-10-14h10m51s419

Squid Game‘de İd Kostümü giyen VIP’ler oyunu seyrederler. Bu dizide İd Kostümünün işlevi sapkın modern bir partide eğlendirilmektir.

meme2

Bu acayip maskelerin işlevi, olağan maske olan insan yüzünü (Ego’yu) damıtmaktır. Bu kılıklar Üstben ve İd’i eksilterek Ego’yu normalleştirirler, acayiplikten kurtarırlar. Bu diziler böylece Ego’yu adeta Üstben ve İd eksiltilince geride kalan şeymiş gibi sunarlar. Ama aslında Üstben ve İd, Ego eksiltilince geride kalan şeyin iki yanıdır. Bu kılıkların bir örüntü şeklinde tezahür etmesinin nedeni budur.

(İngilizcesi)

2 Comments

Filed under şey

2 responses to “Üstben Üniforması ve İd Kostümü — Işık Barış Fidaner

  1. Pingback: The Superego Uniform and The Id Costume — Işık Barış Fidaner – Žižekian Analysis

  2. Pingback: İmleten — derleme | YERSİZ ŞEYLER