Buffy’nin müzikal bölümü

Buffy’nin müzikal bölümünü izlemek isteyenler için (bir süreliğine) vidyo linki sunuyorum. Hikayeyi bilmiyorsanız jenerik öncesindeki recap kısmını anlamak için aşağıdaki açıklamaları okuyabilirsiniz. Şarkılardan birini Türkçeye de çevirdim: “Neyin şarkısını söyleyelim?”

— I love you.
— Oh, my God.

Buffy nispeten aklıselim vampir Angel’la ilişkisi yürümeyince serseri kötü vampir Spike’la işi pişirdi, zevk almakla birlikte aşk meşkten utanıyor.

— Here lies the warrior of the people. Let her cross over!

Buffy öldü ve arkadaşları (özellikle Willow) bir büyü yapıp onu dirilttiler, serserilerle takılan kötü kız halleri dirildikten sonra başladı, ‘Amaninbov! Yoksa yanlış mı dirildim, iblis veya namevt falan mıyım?’ gibi endişeleri var.

— I think I was in Heaven. I was torn out of there by my friends. They can never know.

Buffy ölmekten gayet memnundu, cennette gibiydi, arkadaşları onu diriltince dünya ona cehennem gibi geldi, ama ‘arkadaşlarım üzülmesin’ diye bunu sadece Spike’a söyleyebiliyor.

— We can’t ignore this behaviour. Something needs to be done.
— I’m glad you’re here to take care of it.

‘For all practical purposes’ Dawn Buffy’nin kızkardeşi. Şerh düştüm çünkü önceden Dawn diye birisi yoktu, keşişlerin büyüsüyle Dawn yaratılıp hikayeye dahil edildi ve ona dair geçmiş hatıralar geriye dönük imal edildi. İşte bu ex nihilo kızkardeş Dawn büyü dükkanından tılsımlı kolyeler çalmak gibi kleptoman alışkanlıklar geliştirmiş, Buffy’nin rehberi ve eğiticisi pederane dükkancı Giles ‘tedbir almalıyız’ diyor, Buffy de ‘iyi ki varsın’ diyor.

— We’re getting married.

Xander ve Anya evlenmeyi planlayan enteresan çift: Xander sıradan vatandaş, Anya ise yüzyıllar boyunca öfkeli kadınların öcünü alarak heriflerinin hayatını kaydırdıktan sonra emekli olmuş bir (feminist?) ex-iblis (eski adı Anyanka). Xander çok sevdiği Anya’nın evlilik talebini geri çeviremiyor ama doğrusu kendisi oldukça gergin!

— Willow, you’re using too much magic…
— Can we not do this now?
— Forget it ever happened. (Forget.)

Willow ile Tara lezbiyen çift, ikisi de cadı ama Willow cadılık yapmaya biraz fazla bayıldığından Tara ilişki adına Willow’dan büyü perhizi talep ediyor. Tara’nın ‘Şimdi kavga etmesek’ ricasına Willow ‘Unut gitsin’ diyor ama bir de unutturma büyüsü çakıveriyor Tara’ya kuru çiçeklerle (Lethe böğürtleni). Bu aşırı sorunlu bir davranış çünkü Tara’nın zihnine daha önce de Glorificus denen kötü yürekli kontes-tanrıça tecavüz etmişti. Bu konuda yazdığım yazı: “Büyükolizm: Baştan alalım ama bu kez daha duygulu olsun”

Sonra jenerik başlıyor. Buffy’nin standart jeneriği yerine bu müzikal bölüm için bambaşka bir jenerik hazırlamışlar.

2 Yorum

Filed under şey

2 responses to “Buffy’nin müzikal bölümü

  1. Geri bildirim: Teşhissiyat — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  2. Geri bildirim: Neyin şarkısını söyleyelim? — Buffy Müzikal | YERSİZ ŞEYLER