Mars Yengeç’e girecek: Amayurt, Hammer Home, Yuvaya Çakılan Tabela — Işık Barış Fidaner

Üç gün sonra Mars Yengeç’e girip iki ay orada kalacak. Ne demek bu? Eğer Mars mücadele ruhuyken Yengeç ev haliyse, o halde Mars-Yengeç insanın kendi ev haliyle mücadele etmesidir, yani obsesyonel leke silme davranışıdır.

‘Normalde’ eril cephe (Mars) dişil yuvadan (Yengeç) uzaktadır: Ev bizzat semptomun kendisiyken sokaklar o semptomun tesir ettiği yerlerdir [1]. Eril cephe dişil yuvaya girerse kısa devre olur, pozitif geribeslemeyle şiddetlenen bir saplantı olur. Bu tehlikeli kısa devreden kaçınabilmek için evrensel bir sahneleme yapılır, o da eril fişlerin dişil yuvalara kusursuzca oturdukları teknoloji alanıdır. Mars’ın Yengeç’e girmesi bir fişin sokete girmesine benzer, fiş böylece boşlukta sallanmayıp sağlam bir duvara tutunduğunu zannedebilir, oysa teknolojik fantazi paketini açarsanız içinden başka şeyler çıkar.

Antichrist (2009) filminin başında teknolojik fantazi sahnelenmiştir: Çocuk sandalyeye ve masaya tırmanıp camdan atladığı sırada anne babasının cinsel münasebeti sürmektedir. Bu sahnede üç olay senkronlanmıştır:
1) Çocuğun yuvasından çıkıp ölüme firar etmesi
2) Annesinin babasıyla yatakta orgazm olması
3) Çamaşır makinesi programının sona ermesi

Üçüncüden geriye doğru okursanız teknolojik fantazi paketi açılacaktır [2]:
3) Girilen kılıklara inatçı lekeler bulaşır, teknoloji onları temizler.
2) Arzulara inatçı lekeler bulaşır, cinsel penetrasyon onları temizler.
1) Doğmak inatçı bir lekedir, şimdi//sonra ölmek onu temizleyecektir.

Orgazm eğer bir leke silme teknolojisiyse gerçek mi sahte mi olduğu ayırt edilemez, o zaman şimdi veya sonra ölmek arasındaki fark da bulanıklaşır. Film daha en baştan zamanın tarihsel akışını muğlaklaştıran yaşam=seks=teknoloji denklemini kurduktan sonra bacak=penetrasyon=torna gibi daha acayip versiyonlarla aynı heyulayı genişleterek ilerler [3]. Bu heyulanın tamamı Mars-Yengeç eksenine oturur:
1) Bir delikanlının anayurdu için ölmesi Yengeç uğruna Mars’tır (yendik geçtik).
2) ‘Evin direği’ babanın anneyi doyurması Yengece çalışan Mars’tır (yenge gece).
3) ‘Beyaz’ (!) eşyalar kullanmak Yengeci halleden Mars’tır (yenisi gecikmesin).

Bu alanlardan sadece birincisi hudut çizmeye uygundur, ikincide vatan yerine kadın gelmiştir, üçüncüyse fiş-yuva bileşimlerinden oluşur, uzamsal bile değildir. Hudut çizilemeyen anayurt Amayurt ismini hak eder; hudutları bulandıran Mars-Yengeç Amayurtlarınızı vurgular [4].

Eğer Mars bir çekiçse Yengecin yuvasıyla birlikte ‘hammer home’ diye de okunabilir: Kafalara dank edinceye dek, jetonlar düşünceye dek aynı mesajı ısrarla yinelemektir. Mars-Yengeç yuvaya çakılan bir tabeladır ama ‘yuvam güzel yuvam’ yazmaz üzerinde. Ne yazdığını size Lacan anlatsın [5]:

O halde ben sizi o yatakta kendi ilhamlarınızla başbaşa bırakayım. Dışarı çıkarken bir kere daha kapının üstüne yazayım ki oradan çıktığınızda o yatakta kovalamış olacağınız düşleri hatırlayabilesiniz. İşte kapıya yazacağım cümle: “Başkasının keyfiyeti,” büyük B harfiyle, “Başkasının bedeninin keyfiyeti, Başkasını simgeleyen bedenin keyfiyeti, sevgi işareti değildir.” (Seminer 20)

♈︎ ♉︎ ♊︎ ♋︎ ♌︎ ♍︎ ♎︎ ♏︎ ♐︎ ♑︎ ♒︎ ♓︎

Işık Barış Fidaner doktoralı (Boğaziçi Üniversitesi) bir bilgisayar bilimcidir. Yersiz Şeyler‘in Admini, Žižekian Analysis’in Editörü, Görce Yazıları‘nın Küratörüdür. Twitter: @BarisFidaner

Notlar:

[1] Bkz “Ev Semptomdur”, “Yuva Adam Vakası: ‘Yuva’ Adına Semptomu İptal Etme Girişimi”, “Yuva-havuç peşinde koşan tavşan ile ev-semptomu dinleyen kaplumbağa”, “İşte Biz Böyle Yuvarlanırız (Yuvalarız)”

[2] Bkz “Hermetik: Herr-matik”, “Balık Ömrü Boyunca Koç’tan Korkar Ama Sonunda Kova’ya Düşer”

[3] Bkz “Antichrist ve Hiperego: Bacağın Mıhlandığı Torna”

[4] Bkz “‘Hudut namustur’ sloganının asıl anlamı”, “Sanal Anayurt Savunmasını Amayurt Savunmasına Çevirelim: Bilen Özneden Bilebilen Özneye”

[5] Bkz “Keyfilik ve Keyfiyet: Sevgi İşareti Değildir”, Çekiç (çeviri derlemesi)

Bkz “Satürn Balık’a geçiyor: Hadi artık kapatıyoruz! Son bileşimselliğe varalım!”“Binyılcılar Mart 2023’te Yengece Dönüşecek: İlgi Üçlüsü, Sıkıntı Üçlüsü, Ütopya Üçlüsü”“Mars İkizler’den Yengeç’e, Marx Üçüncü Tezden Dördüncü Teze”

3 Yorum

Filed under şey

3 responses to “Mars Yengeç’e girecek: Amayurt, Hammer Home, Yuvaya Çakılan Tabela — Işık Barış Fidaner

  1. Geri bildirim: Astroanaliz — özel sayfa | YERSİZ ŞEYLER

  2. Geri bildirim: 19 Mayıs Boğa Yeniayı — Işık Barış Fidaner | YERSİZ ŞEYLER

  3. Geri bildirim: Mars Aslan’da: Amayurt kapısına çakılan giriş tabelası — Işık Barış Fidaner | YERSİZ ŞEYLER