Hayat için Akademi

akademi

Podcast için tıklayınız

Not: Teknik bir durum nedeniyle geçici olarak görüntülenemeyen podcastler birkaç ay içinde yeni sezonla birlikte tekrar erişime açılacaktır.

COVID-19 sürecinde, kadın deneyimlerinin yetersiz temsil edilmeyi sürdürdüğü ana akım medyaya alternatif bir arşiv oluşturmak ve kadınlarla ilgili birincil bir kaynak sunmak amacıyla, Eylem Nazlı Taşdemir, Zeynep Nur Ayanoğlu ve Mürüvet Esra Yıldırım “Hayat için Akademi” başlıklı bir podcast kanalı kurarak “Karantina Belleği” programına başlamıştır. Spotify ve Soundcloud’da ilk programı 15 Mayıs 2020 günü yayımlanan podcast serisinde akademisyen, psikolog, gazeteci, felsefeci, özel sektör çalışanı, beden terapisti, ilüstratör, tasarımcı ve başka işler üstlenen profesyonel kadın konuklara yer verilmiştir. Konuklarla salgın, evde kalmak ve felaket zamanlarında kadınlar arası dayanışma temaları çerçevesinde sanat terapisi, kadın ve üreme sağlığı, biyopolitika, edebiyat, feminizm, ruh sağlığı, çocuk ve ergen psikolojisi, hayvan özgürlüğü, arşivcilik ve bellek oluşturma üzerine söyleşilerde bulunulmuştur. Ataerkinin öngördüğü ve yücelttiği toplumsal cinsiyet rollerinin salgınla gelen eve kapanma sürecinde pekiştiği ve kadınlar arası dayanışma imkanlarının dramatik ölçüde kısıtlandığı bir dönemde, alanının uzmanı olan kadınların hem uzmanlıklarına hem de kendi kadınlık hallerine dayalı anlatılarını kaydeden bu seri birbirinden farklılaşan bireysel deneyimleri olduğu kadar, cinsiyet temelli kolektif deneyimleri de ortaya koymaktadır. Büyük bir kültürel ve toplumsal çalkantının içinden geçerken, Karantina Belleği programı kadınların ses ve sözlerini güçlü, yaratıcı bir eylem olarak kayda geçiriyor ve alternatif alanlar açarak kadınların deneyimlerini ve seslerini tarihe not düşmeye çalışıyor.

Karantina Belleği 1. program için tıklayınız

Yirmi yedi konukla yapılan Karantina Belleği’nin sona ermesiyle, yeni sezonda Kağıttan Hayata serisi yayına girmiştir. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganı kapsamında yine tamamı kadınlardan oluşan konuklarla ataerkil sistem ve kadın meseleleri enine boyuna tartışılmaktadır.

Kağıttan Hayata 1. program için tıklayınız

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “BOUN Sergi” adıyla bir çağrıda bulunarak kayyum rektöre karşı direnişlerini sanat üzerinden sürdürmek istemişti. Açık çağrıda bulunarak dört yüzden fazla eser aldılar ve yoğun bir hazırlık süreci sonunda, tamamen öz kaynaklarıyla “olduğu kadar” sergi açtılar kampüste. Ne var ki eserlerden biri olan “Yılanı Güldürseler” adlı Şahmeranlı bir kolaj çalışması okuldan bir öğrencinin 28 Ocak günü sosyal medyada dini değerlere saygısızlık içerdiği iddiasıyla paylaşmasıyla Türkiye gündemine oturdu. 29 Ocak Cuma günü BOUN Sergi ekibinden dört öğrenci gözaltına alındı. İkisi elektronik kelepçeyle ev hapsinde, diğer ikisi Metris Cezaevinde tecrit hücresinde; duruşma gününü bekliyorlar. BOUN Sergi ekibi bu dört kişiyle sınırlı değildi elbette. NedeNedeNedeN adlı bu seride, ekipten öğrenciler sergiye dair görüşlerini, kayyum Melih Bulu hakkındaki kanaatlerini ve nasıl bir sürecin içinden geçtiklerini anlatıyor.

NedeNedeNedeN 1. program için tıklayınız

Mürüvet Esra Yıldırım Türkiye tarihine oto/biyografik manzaralar yerleştiriyor.

Oto/biyografik Manzaralar 1. program için tıklayınız

Yapımcılar:
Eylem Nazlı Taşdemir
Zeynep Nur Ayanoğlu
Mürüvet Esra Yıldırım

Ses yönetmeni: 
Ogün Gül

Twitter, Facebook, Instagram, Soundcloud